Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Marii Konopnickiej, wybitnej pisarki, poetki, tłumaczki, działaczki społecznej, patriotki. Sejm, doceniając jej literacki dorobek oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale podkreślono, że Konopnicka była "jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej". W czasach kiedy żyła i tworzyła, Polska była pod trzema zaborami: rosyjskim, niemieckim i austriackim.
RUTW „Wiem więcej” włączył się do uczczenia pamięci poetki poprzez przygotowanie projektu, którego celem jest przypomnienie postaci Konopnickiej słuchaczom RUTW, a także innym osobom spoza uniwersyteckiego środowiska.
RUTW ze spektaklem o Marii Konopnickiej został zaproszony do Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, do miasta, gdzie poetka spędziła kilkanaście lat swojego życia i gdzie miał miejsce jej literacki debiut w czasopiśmie "Kaliszanin" w 1870 roku. Spotkanie rozpoczął nasz chór uniwersytecki Appassionata odśpiewaniem ROTY. Prezes RUTW dr Anna Kapuściarek przybliżyła postać wybitnej pisarki nie od strony, którą wszyscy dobrze znamy ze szkolnych podręczników, ale tej zdecydowanie mniej znanej, prywatnej. Życie poetki było bardzo burzliwe, pełne interesujących wydarzeń. W swoich czasach była osobą niezwykle popularną, a utwory jej chętnie czytane. Studentki uniwersytetu recytowały wiersze poetki, a spotkanie zakończył kujawiak w wykonaniu grupy tanecznej. Po zakończeniu spektaklu wszyscy uczestnicy projektu zostali zaproszeni na wycieczkę z przewodnikiem po Kaliszu.
Kalisz to stare miasto o ciekawej historii i architekturze, opisywane w polskiej literaturze nie tylko przez Marię Konopnicką, ale także uwiecznione w powieści „Noce i dnie” innej naszej wybitnej pisarki Marii Dąbrowskiej oraz filmie, arcydziele polskiej kinematografii pod tym samym tytułem. Zwiedzanie miasta zakończyło się na starówce, gdzie zmęczeni wycieczkowicze mogli odpocząć przy przepysznych deserach serwowanych w przytulnych kawiarenkach.