[logo]
RADOMSZCZAŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU "WIEM WIĘCEJ"
www.wiem-wiecej.com.pl
Biuro uniwersytetu mieści się w Radomsku, przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 27
tel. 660-408-033
Biuro RUTW "Wiem więcej" jest czynne w robocze poniedziałki w godzinach 10.00 do 12.00,  środy w godzinach 10:00 do 12:00 i piątki w godzinach 10:00 do 12:00
Nasi Przyjaciele i Sponsorzy:
dr Jarosław Ferenc
Prezydent Miasta Radomska
Małgorzata
Kańska - Kipigroch
Zastępca Prezydenta Miasta Radomska
Mirosław Olszewski
Dyrektor Regionalny SAN
Andrzej Andrysiak
Wydawca Gazety Radomszczańskiej
Marek Kurczych
Paweł Worwąg
Spotkania w eko-ogrodzie u Barbary Wojnowskiej.

Spotkania w eko-ogrodzie u Barbary Wojnowskiej.

W każdą środę Barbara zaprasza wszystkich chętnych do swojego ogrodu na spotkania. Rozpoczynają się zawsze od krótkiej gimnastyki. Jak twierdził nadworny lekarz polskich królów Wojciech Oczko, „ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.

Potem obecni zasiadają do stołu, rozmawiają. Zawsze czeka ich jakaś miła niespodzianka, spotkanie z ciekawą osobą, zajęcia florystyczne, spacery na słoneczku, a wszystko to w otoczeniu pięknej zieleni, przy akompaniamencie śpiewu ptaków i kumkaniu żabek w oczku wodnym.

Środowe spotkania relacjonuje nasza koleżanka Irena Grochowalska

19.05.2021 praca na misji w Afryce

Gościliśmy w naszym ogrodzie panią Jolantę - artystkę malarkę, która podzieliła się z nami niezwykłymi wrażeniami z misji w Afryce. Spędziła dwa miesiące w Republice Środkowej Afryki, wśród ludu Pigmejów. Poleciała na zaproszenie polskich misjonarzy, aby namalować do tamtejszej kaplicy portrety 30 świętych Afryki oraz tryptyk do ołtarza głównego. Udało się jej zrealizować wszystkie plany mimo bardzo ciężkich warunków pobytu. Temperatura codziennie dochodziła do 40 stopni C, do tego wysoka wilgotność powietrza. Dla Europejki było to bardzo duże wyzwanie.

26.05.2021 dzień zdrowego odżywiania

Eco-ogród wydaje się być idealnym miejscem do promowania zasad zdrowego odżywiania. Rośnie tu wiele drzew dających pyszne owoce, warzywa i zioła, których nieocenioną wartość dla zdrowia możemy na miejscu poznawać.

Pani Maria, nasza koleżanka, opowiedziała o wartościach odżywczych i zdrowotnych wielu roślin z najbliższych okolic. Poleciła też kilka pozycji książkowych na ten temat. Przygotowała do spróbowania sałatki i soki z omawianych roślin. Były pyszne.

Warto zapamiętać kilka podstawowych zasad zdrowego odżywiania i  je stosować. Oto one: spożywać produkty wyhodowane w regionie, w którym się mieszka; każdy posiłek powinien zawierać warzywa, surowe latem, a zimą duszone lub kiszone (najlepiej własnoręcznie); posiłki powinno się zjadać świeżo po przygotowaniu.

A więc smacznego.

02.06.2021 Wycieczka do Jordanii.

Nasza koleżanka Władysława opowiedziała nam o swojej wyciecze do Jordanii, na której była trzy lata temu. Podróż samolotem, a potem zwiedzanie w samochodach terenowych. To kraj zupełnie odmienny od naszego. Zarówno pod względem kultury, obyczajów, religii, jak i niezwykłych krajobrazów. Najbardziej urzekły naszą koleżankę zjawiskowe kolory, w jakich objawiały się tereny pustynne. Wycieczka do Petry pozostawiła niezatarte wrażenia. Relacja z podróży była ilustrowana zdjęciami i filmami odtwarzanymi z laptopa, z którego obsługą prelegentka świetnie sobie radziła.

09.06.2021 uprawa ogrodu to patrzenie w przyszłość.

Na dzisiejszym spotkaniu w eko-ogrodzie rozmawiałyśmy na temat pozytywnego, terapeutycznego wpływu pracy w ogrodzie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Mówimy tu nie o ciężkiej przecież pracy ogrodnika, ale o pracy i przebywaniu w ogrodzie dla przyjemności. Pretekstem do tej interesującej dyskusji był artykuł opublikowany w "Wysokich obcasach" pt. "Rośliny działają na mózg".

„Kwitnący umysł” to książka napisana przez Sue Stuart-Smith, psychoterapeutkę i psychiatrę, która wraz z mężem, projektantem ogrodów, stworzyła wyjątkowy ogród. Stał się on pretekstem do napisania książki ogrodniczej, ale nie takiej która opisuje uprawę roślin, ale zajmuje się analizą związku między pracą w ogrodzie, przebywaniem wśród roślin, a zdrowiem psychicznym. Opisuje w niej min. eksperymenty społeczne mające na celu eliminację przemocy w niebezpiecznych dzielnicach wielkich metropolii, wybetonowanych przestrzeniach, pustyniach miejskich. Gdy je zazieleniono, spadł poziom przestępczości, przemocy domowej i chuligaństwa.

Idea leczenia zranionej psychiki poprzez kontakt z ziemią pojawiła się po pierwszej wojnie światowej. Po powrocie do domów weterani wojenni uczestniczyli w programach nauki ogrodnictwa, bo okazuje się, że praca w ogrodzie działa antystresowo, obniża poziom hormonu stresu, korzystnie wpływa na samopoczucie. A więc pamiętajmy o ogrodach.