Na hasło: „Reymont” pewnie wiele osób odpowiedziałoby: „Chłopi”, niektórzy jeszcze „Ziemia obiecana” i tyle. Znamy lepiej lub gorzej twórczość polskiego noblisty, ale o jego życiu wiemy pewnie niewiele. Dlatego z takim zainteresowaniem słuchaliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 25 maja 2017 roku wykładu p. dr Karoliny Kołodziej z Uniwersytetu Łódzkiego, która o tym opowiadała.
Podstawą wykładu była opracowana przez B. Utkowską publikacja „Wł. St. Reymont. Dziennik nieciągły 1887 – 1924”. Zawiera ona opracowanie zapisków prowadzonych przez pisarza, zapisywanych czasem w zeszytach, często na luźnych kartkach, marginesach. Można w nich znaleźć obserwacje, opinie, refleksje i opisy codziennych zdarzeń. Ale także listy gości, adresy, rejestry wydatków, spis listów i projekty literackie. Dlatego stanowią bezcenne źródło wiedzy o codziennym życiu literata.
Prelegentka poświęciła wiele uwagi jego życiu emocjonalnemu, uczuciom, jakie żywił do kilku kobiet, często zamężnych. Dowiedzieliśmy się, że swojej żonie Aurelii poświęcił tylko jeden wpis, uczyniony po jedenastu latach małżeństwa. Poznaliśmy z nich też matkę pisarza, niezwykle dzielną kobietę, która wychowała dziewięcioro dzieci.
Biografia Reymonta, zwłaszcza ta mało znana, okazała się być bardzo interesująca. Słuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem, bo i sposób jej prezentacji był niezwykle zajmujący. Spotkanie zakończyło się odpowiedziami na pytania ze strony słuchaczy.