[logo]
RADOMSZCZAŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU "WIEM WIĘCEJ"
www.wiem-wiecej.com.pl
Biuro uniwersytetu mieści się w Radomsku, przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 27
tel. 660-408-033
Biuro RUTW "Wiem więcej" jest czynne w robocze poniedziałki w godzinach 10.00 do 12.00,  środy w godzinach 10:00 do 12:00 i piątki w godzinach 10:00 do 12:00
Nasi Przyjaciele i Sponsorzy:
dr Jarosław Ferenc
Prezydent Miasta Radomska
Małgorzata
Kańska - Kipigroch
Zastępca Prezydenta Miasta Radomska
Mirosław Olszewski
Dyrektor Regionalny SAN
Andrzej Andrysiak
Wydawca Gazety Radomszczańskiej
Marek Kurczych
Paweł Worwąg
Ale to już było

Piątek, 12 maja, godzina 6.00 rano, parking przy MDK-u.

To stąd wyrusza autokarowa wycieczka zorganizowana przez sekcję turystyczną przy RUTW "Wiem więcej". Program jest bardzo ciekawy, więc chętnych na tę wyprawę nie zabrakło. Razem z nami jedzie grupa osób ze Związku Emerytów i Rencistów.

Naszym pierwszym celem jest Żelazowa Wola. Wchodzimy do pięknego parku, okalającego niewielki dworek rodziny Skarbków, w którym 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin. Rodzina Chopinów mieszkała w dworku, a Mikołaj, ojciec Fryderyka, był nauczycielem dzieci właścicieli majątku. Dworek jest maleńki, świetnie utrzymany, zwiedzamy go bez przewodnika, w każdej sali są dokładne opisy. Przepiękny park zachęca do spaceru. Mamy godzinkę wolnego czasu, więc zachwycamy się okazami flory, w tle słychać muzykę. Oczywiście, są to utwory Fryderyka. Zwiedzających nie brakuje, jest duża grupa Japończyków.

Następnym punktem programu jest Nieborów, a w nim pałac Radziwiłłów. Zespół pałacowo parkowy w stylu barokowym zwiedzamy już z przewodnikiem. Wchodzimy do manufaktury majoliki, założonej przez księcia Michała Piotra Radziwiłła. Do dnia dzisiejszego wytwarzane są tu ręcznie z glinki żelaznej pięknie malowane wyroby. Zyski ze sprzedaży wyrobów pozwoliły utrzymać tak wielki pałac i dawały zatrudnienie około stu osobom. Podziwiamy jego bogate wnętrza, przepiękne obrazy i księgozbiór /najstarszy egzemplarz z 1540 r./. Poznajemy historię rodu, tę dawną, jak i powojenną. Nieborów należał do rodziny Radziwiłłów od 1774, kiedy to Michał Hieronim odkupił dobra od rodziny Radziejowskich. Książę Janusz razem ze swoim synem Edmundem w czasie wojny działali w AK i pomagali wielu potrzebującym. Po wojnie dobra odebrano, a rodzina po latach zesłania do Krasnojarska wróciła i osiadła w Warszawie; nigdy nie próbowała odzyskać od państwa swojej posiadłości. W pałacu utworzono dom pracy twórczej.

Po zwiedzeniu parku razem z przewodnikiem udajemy się do Arkadii, położonego kilka kilometrów dalej zespołu parkowego, który założyła i pielęgnowała aż do śmierci Helena /żona Michała Radziwiłła/. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, tworząc wyspy i staw. Księżna przyczyniła się do wybudowania pięknych obiektów na terenie parku, niestety, w stanie nie- naruszonym pozostała jedynie świątynia Diany. Wchodząc tu, możemy sobie tylko wyobrazić, jakie skarby znajdowały się w pozostałych zrujnowanych budowlach.

Zmęczeni, posilamy się pysznym jedzonkiem w restauracji o trochę dziwnej nazwie - "Posterunek 77".

Przed nami Łowicz, ostatni punkt naszej wycieczki. Zwiedzamy stary rynek z pięknymi kamieniczkami. W jednej z nich spał w drodze do Warszawy sam Napoleon Bonaparte. Następnie idziemy do bazyliki, miejsca spoczynku dwunastu biskupów gnieźnieńskich, które w roku 1999 odwiedził papież Jan Paweł II. Tu rozstajemy się już z naszym przeuroczym przewodnikiem i mamy chwilę na lody i kawę.

Bardzo zadowoleni, choć zmęczeni wracamy do Radomska. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was tymi opisami, ale chciałabym podzielić się z Wami wiedzą przekazaną przez przewodnika, która, okraszana rubasznymi dowcipami, była wielka.