Tak najkrócej mogliby opisać wtorkowy dzień 26 kwietnia słuchacze RUTW, którzy wybrali się na wycieczkę do Otrębusów.
Obejrzeliśmy tam spektakl muzyczny zatytułowany „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, pierwszą polską operę do muzyki Jana Stefaniego. Utwór Wojciecha Bogusławskiego, nazywanego ojcem teatru polskiego, to pełna humoru i wzruszająca opowieść o miłości, przyjaźni konfliktach, ale przede wszystkim o pojednaniu i zgodzie. „Mazowsze” sięgnęło po ten oświeceniowy tekst, by uczcić nim jubileusz 65- lecia swojej działalności.
Zwiedziliśmy też Matecznik „Mazowsza” - siedzibę zespołu założonego w 1948 roku przez prof. Tadeusza Sygietyńskiego i jego żonę Mirę Zimińską – Sygietyńską. Było to niezwykłe przeżycie – być w miejscu, gdzie powstają podziwiane na całym świecie przepiękne, porywające widowiska.
Potem prawdziwa gratka dla miłośników starych samochodów – Muzeum Motoryzacji i Techniki, znajdujące się także w Otrębusach. Poza zabytkowymi autami były tam też motocykle, rowery, wózki i wiele innych rzeczy, a wśród nich nawet czołg Rudy 102, tak dobrze znany z filmu „Czterej pancerni i pies”, na którym się przecież wychowywaliśmy.
I na koniec Stawisko, owiany legendą dom – muzeum Iwaszkiewiczów. Obejrzeliśmy dom, w którym żył uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy i który gościł wielu znakomitych ludzi z wielu dziedzin i całego świata.
To był bardzo przyjemny i wesoły dzień. Dziękujemy organizatorom i prosimy o więcej takich wycieczek.