Miesiące przygotowań, kompletowania dokumentów, wytężonej pracy. I wreszcie nadchodzi ten dzień. Stres ogromny. Za chwilę zjawi się „wysoka” komisja certyfikująca. Niewielkie spóźnienie spowodowane korkiem pod Częstochową. Szybka kawa i przystępujemy do pracy. Pięć godzin trwa szczegółowa kontrola dokumentów. Komisja w składzie: prof. dr hab. Zdzisława Zacłona – przewodnicząca komisji, mecenas Wiesława Borczyk - Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz mecenas Wojciech Nalepa prawnik Federacji, jakkolwiek życzliwa, to jednak bardzo wnikliwie, punkt po punkcie, sprawdza aspekty organizacyjne, analizuje ofertę edukacyjną, opiniuje przygotowanie merytoryczne. Ocena bardzo dobra. Uśmiechy na twarzach. Odprężenie.
Spełnienie wymogów formalno-prawnych, merytorycznych i organizacyjnych, szczegółowo opisanych w publikacji „Standardy działania uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce”, wymagało od nas szczególnego zaangażowania i wytężonej pracy przez cale cztery lata.
Uzyskaliśmy Srebrny Certyfikat Profesjonalnego UTW przyznawany przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Sączu. Niewiele zabrakło nam do „złota”. Z ponad 500 uniwersytetów trzeciego wieku działających w Polsce tylko dwadzieścia kilka organizacji posiada certyfikat profesjonalnego utw. Zdobycie tego prestiżowego wyróżnienia przełoży się m.in. na rozwój naszej organizacji, podniesienie poziomu jakości świadczonych usług, wzrost wiarygodności i profesjonalizmu działania, a tym samym zwiększenie szans na pozyskiwanie środków finansowych na działalność statutową.
Uroczyste wręczenie certyfikatu miało miejsce w Krakowie 20 listopada br. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego na konferencji „Edukacja i aktywność - najlepsze metody przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu osób starszych w Małopolsce”.
Cieszymy się. Jesteśmy dumni i zmotywowani do jeszcze większej pracy i zaangażowania.