Z prezydentem Miasta Radomska dr Jarosławem Ferencem rozmawialiśmy o sprawach dotyczący wszystkich mieszkańców, o planowanych działaniach samorządu, ale też na tematy, bardziej prywatne, osobiste. Zapraszamy do lektury.
Przede wszystkim pragnę pogratulować Panu wyniku niedawnych przecież wyborów samorządowych i życzyć, by ta kadencja przyniosła Panu wiele satysfakcji z pracy na rzecz naszego miasta. Nawiązując do nich, chciałabym zapytać, które z obietnic przedwyborczych uważa Pan za najpilniejsze do realizacji?
Wszystkie obietnice przedwyborcze są ważne. Trzeba je tylko uporządkować według możliwości ich realizacji. Na niektóre już mamy opracowane programy, a do innych trzeba się dopiero przygotować. Rozmawiając z reprezentantami seniorów, powiem, że chcemy opracować program bezpłatnych szczepień przeciw grypie, bezpłatnych badań profilaktycznych typu mammografii, osteoporozy czy prostaty. Ważna jest też „koperta życia”, którą już zaczynamy wdrażać w życie. Zawarte w niej informacje dla ratowników medycznych usprawnią i ułatwią niesienie pomocy, aby ratować ludzkie życie, o czym nieraz decydują minuty. To są najważniejsze sprawy z medycznego punktu widzenia.
To ważne elementy polityki senioralnej, a nas interesują szeroko pojęte działania na rzecz miasta. Które z nich są najważniejsze?
Ważne są inwestycje, a w nich trzy obszary. Pierwszy z nich to strefa przemysłowa, do której przyłączamy nowe tereny. Musimy uzbroić 24 hektary nowych terenów i połączyć je nowymi drogami. Konieczne jest doprowadzenie trzeciej drogi do istniejącej strefy przemysłowej, ponieważ tworzą się tam zatory. strefy przemysłowej, są problemy z płynnością ruchu drogowego. Inwestycje drogowe to drugi obszar. Bardzo ważne jest dokończenie obwodnicy miasta do końca kadencji prezydenckiej, ale ważne jest również rozbudowanie i modernizacja wielu dróg, które z punktu widzenia miasta są potrzebne. I tak konieczna jest rozbudowa ulic: Stara Droga, Dobra, Spacerowa, ulice na osiedlu Mickiewicza, a także Kraszewskiego i Św. Rozalii. Przygotowujemy również plan na budowę nowej drogi między osiedlem mieszkaniowym a Suchą Wsią. Będzie to ulica równoległa do Jagiellońskiej, bo ważne jest, aby stworzyć tam tereny do rozwoju budownictwa mieszkaniowego, których w mieście brakuje. Pomiędzy ulicą Św. Jadwigi Królowej a planowaną ulicą powstaną tereny dla budownictwa wielorodzinnego, a drugą stronę ewentualnie można przeznaczyć na budownictwo jednorodzinne. Tymczasem jest to koncepcyjne zagospodarowanie terenów. To ten trzeci obszar, o którym mówiłem wcześniej.
Nam, jako mieszkańcom, bardzo leży na sercu sprawa rewitalizacji miasta. Kiedy możemy liczyć na rozpoczęcie pierwszych prac?
Mamy już opracowany projekt budowlany i w przyszłym roku zamierzamy ruszyć z przebudową ulicy Reymonta od Muzeum Regionalnego do ulicy Żeromskiego. Na tym odcinku planujemy wprowadzić ograniczony ruch samochodowy, jezdnie zmniejszyć do 7 m, a poszerzyć chodniki, by powstały miejsca dla ogródków gastronomicznych. Tam, gdzie teraz jest tymczasowe rondo u zbiegu ulic Reymonta - Żeromskiego, chcemy stworzyć mały park z ławeczką Władysława Reymonta otoczoną enklawą zieleni.
Czy w tym miejscu zostanie wycofany ruch uliczny?
Ruch samochodowy będzie, ale bardzo ograniczony. Będzie tam kursowała komunikacja miejska, autobusy o napędzie hybrydowym, aby uniknąć spalin. Na ulicy Żeromskiego zostanie utrzymany ruch dwukierunkowy, planujemy przebudowę ulicy Piłsudskiego aż do Targowej, ażeby stworzyć miejsca parkingowe, których w naszym mieście brakuje. W kolejnym etapie uporządkujemy pas drogowy na ul. Żeromskiego.
Czy miasto posiada środki na budowę nowego basenu i na kiedy jest przewidziane oddanie go do użytku?
Basen, a raczej mały Aqua Park będzie oddany do użytku publicznego w roku 2020. Powstanie on przy ul. Św. Jadwigi Królowej. Jest już wyłoniona w przetargu firma, która za 33mln ma wykonać cały basen. Prace rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku. W całym kompleksie przewidziane są: niecka na 6 torów sportowych i niecka rekreacyjna, z biczami, leżankami i innego rodzaju dyszami masującymi. Brodzik dla dzieci, rura 40m do zjeżdżania. Będą 3 wanny jacuzzi, 5 saun, na zewnątrz niecka basenowa, z której będzie można korzystać również latem. W strefie będą miejsca noclegowe. Dwu- i czteroosobowe pokoje, całe zaplecze gastronomiczne. W strefie bezpłatnej będzie wodny plac zabaw, z którego podczas letnich miesięcy będą mogły korzystać dzieciaki.
Jak przedstawia się sprawa badań nad wodami termalnymi?
Złożyliśmy ponownie wniosek o dofinansowanie, ponieważ ten wcześniejszy został odrzucony ze względów formalnych. Jeśli otrzymamy fundusze, rozpoczniemy odwierty blisko nowo powstającego basenu, aby w przyszłości wykorzystać je w tym obiekcie. To będzie inwestycja za ok. 17 milionów.
Panie Prezydencie, czy radomszczanie mają szanse na letni ośrodek rekreacji?
Przymierzamy się do stworzenia takiego obiektu na Wymysłówku, gdzie jest zbiornik retencyjny. Już dwukrotnie badaliśmy tam wodę i wyniki są obiecujące. Jeżeli uzdatnimy wodę do tego stopnia, że będzie nadawała się do kąpieli, to właśnie tam zaczniemy inwestycje. Jest to obiekt miasta, w przeciwieństwie do „Fryszerki” czy „Topisz & Bobry”, co pozwala władzom miasta na swobodne działanie. Myślimy o stworzeniu warunków do pływania rowerami wodnymi bądź łódkami. Jeśli woda nie będzie nadawała się do kąpieli, stworzymy nowy zbiornik z czystą, spełniającą wymogi sanitarne, wodą.
A co z obwodnicą miasta? Radomsko się przecież dusi.
Ważna informacja jest taka, że w programach rządowych już od 2017 r. przewidziane jest 147 milionów złotych na rozbudowę dróg w Radomsku. To nie są, jak dawniej, zapisane w rezerwie, lecz przewidziane i przeznaczone na ten cel środki. W projektach rządowych prognozowany okres budowy obwodnicy jet wyznaczony na lata 2022-2023. Jest już sporządzany i ukończony raport o oddziaływaniu na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska powinien przystąpić do precyzowania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Kolejny problem, z którym zmaga się Radomsko, to zanieczyszczone powietrze tzw. smog. Co w tej kwestii należy zrobić lub co już się robi?
Pozyskaliśmy już środki na wymianę pieców. Jeżeli ktoś chciał wymienić piec na bardziej nowoczesny, ekologiczny, na ciepłociąg, na gaz, na piec tzw. piątej generacji, spełniający obecne normy, to otrzymywał 40% dofinansowania do inwestycji. Wykorzystane zostało 2,5 mln złotych, ale kilkaset osób wycofało się i nie przystąpiło do wymiany. Pomimo, że przez dwa lata poszukiwaliśmy chętnych do tego rodzaju wkładu gospodarczego, to niestety nie wykorzystaliśmy całej dotacji i musimy zwrócić kilkaset tysięcy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Od nowego roku, każdy indywidualnie będzie miał możliwość ubiegania się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu „Czyste powietrze” nie tylko na wymianę pieca, ale całą modernizację domu.
Panie Prezydencie, jakie mamy szanse na pozyskiwanie funduszy unijnych?
Istnieje już komórka, która zajmuje się pozyskiwaniem takich środków. Będziemy ją poszerzać, bo chcemy pozyskać takie fundusze na renaturalizację rzeki Radomki. W tym czasie planowane jest wykonanie na Radomce dwóch mostków, które połączą brzegi i pozwolą na lepszą komunikację. Musimy przygotować się już do zdobywania funduszy na lata 2020-2027, aby odpowiednia komórka była gotowa w momencie powstawania w Łodzi programów operacyjnych.
RUTW „Wiem więcej” chce w 2019 r. zorganizować „Senioralia”. Czy możemy liczyć na wsparcie finansowe?
Tak. Myślę, że tak.
Pozwoli Pan, że przejdziemy teraz do sfery prywatnej. Jakie wartości są dla Pana najważniejsze?
Przede wszystkim uczciwość. Oczywiście odpowiedzialność, no i umiłowanie ojczyzny. To są te podstawowe i najważniejsze wartości, jakie wyniosłem z domu.
Jakie książki lub jakich autorów najchętniej Pan czytać?
Czytam bardzo dużo. Lubię czytać dokumentalne i fabularyzowane książki historyczne i biografie. Przeczytałem prawie wszystkie powieści Emila Zoli. Lubię także polskich autorów: Waldemara Łysiaka, Sławomira Kopra czy Pawła Jasienicę.
Jak Pan spędza wolny czas?
Generalnie nie mam go zbyt dużo, ale lubię podróżować. Bardzo lubię podróżować. Zwiedziłem już czterdzieści sześć krajów świata. Zrobiła na mnie wrażenie potęga gospodarcza Chin. Najczęściej jednak wracam do Paryża. Jestem oczarowany tym miastem. Poznałem jego architekturę i urbanizację. Interesuje mnie, jak to miasto powstawało. Dlatego czytałem Emila Zolę, który prowadził mnie po dziewiętnastowiecznych uliczkach Paryża.
Dziękujemy, że zechciał Pan poświęcić nam czas i udzielić wywiadu. Dziękujemy za bardzo interesującą rozmowę.