[logo]
RADOMSZCZAŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU "WIEM WIĘCEJ"
www.wiem-wiecej.com.pl
Biuro uniwersytetu mieści się w Radomsku, przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 27
tel. 660-408-033
Biuro RUTW "Wiem więcej" jest czynne w robocze poniedziałki w godzinach 10.00 do 12.00,  środy w godzinach 10:00 do 12:00 i piątki w godzinach 10:00 do 12:00
Nasi Przyjaciele i Sponsorzy:
dr Jarosław Ferenc
Prezydent Miasta Radomska
Małgorzata
Kańska - Kipigroch
Zastępca Prezydenta Miasta Radomska
Mirosław Olszewski
Dyrektor Regionalny SAN
Andrzej Andrysiak
Wydawca Gazety Radomszczańskiej
Marek Kurczych
Paweł Worwąg
Forum 60+

galeria

ŁDK w ramach projektu „Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+” organizuje od roku 2016 spotkania, plenery malarskie, przeglądy twórczości i fora 60+. Adresowane są do seniorów z całego województwa łódzkiego, a patronat nad nimi sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień.

Forum dyskusyjne dotyczące kultury dla seniorów odbyło się dnia 2.10.2018r. w Radomsku. Program był bogaty.

Wysłuchaliśmy wykładu pt. „Jesień życia w zwierciadle rzeczywistości. Trzeci wiek w kulturze i ekonomii”, który wygłosiła dr Beata Groblewska-Bogusz. Mówiła o postępie i technologii, o pogarszających się warunkach życia, o tym, jak dużą wagę przywiązujemy do dóbr materialnych, jak to człowiek staje się towarem i rozliczany jest za zysk i stratę. Wydawałoby się, że temat dotyczy wyłącznie ludzi młodych. Nic bardziej mylnego. Wykład ten pokazał nam, że odnosi się to również do seniorów, gdyż wszyscy jesteśmy ogarnięci „szałem” kupowania, bo pozwala nam zapomnieć o problemach, bo jest to forma spędzenia wolnego czasu, bo staramy się dorównać młodym w obyczajach, stylu, gustach i żargonie. Padły pytania: „Czy starość to coś wstydliwego? Czy to twoja wina, że jesteś stary? Zmarszczki nie są w modzie? Paulo Coelho tak pisał: „Bezcelowa jest obawa przed nieuchronnym”.

Temat wykładu dr Anny Kapuściarek – prezesa Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej” - brzmiał: „Wolontariat przy RUTW”. Prelegentka na wstępie wyjaśniła specyfikę i funkcje uniwersytetów trzeciego wieku. Było to bardzo istotne, gdyż, jak się okazuje, wiele osób starszych porównuje utw z uniwersytetami i uczelniami wyższymi. Następnie na przykładach akcji jednorazowych i długofalowych, prowadzonych przez sekcję wolontariatu w naszym stowarzyszeniu, udowodniła, że praca na rzecz innych daje dużo satysfakcji, a korzyści z niej płynące mogą czerpać obydwie strony. Mówiła też o uznaniu, z jakim tę działalność przyjmują społeczeństwo i władze Radomska.

Trzecim wykładowcą był prof. Mirosław Henke, pracownik PWSFiT, aktor teatru Powszechnego w Łodzi. Wykład poświęcony artystycznej aktywności ludzi dojrzałych połączony był z występem aktorskim. Aktor zaprezentował nam fragmenty „Dobrego wojaka Szwejka” jako przykład prostego i radosnego spojrzenia na świat.

Ostatnia wystąpiła Marlena Mencel, konsultantka firmy Google, która mówiła na temat: „Facebook jako narzędzie prezentacji siebie i swojej twórczości. Czyli jak dogonić wnuki”. W projekcji multimedialnej pokazała nam, krok po kroku, jak założyć konto, jak zachować prywatność, szukać znajomych, jak posługiwać się Messengerem, co w dzisiejszej dobie staje się jest nieodzowne.

Po tak dużej dawce informacji konieczna była przerwa kawowa, po której w panelu dyskusyjnym wzięli udział: dr Jacek Sokalski – dyrektor ŁDK, Elżbieta Kwiatkowska - dyrektor MDK-u w Radomsku, Wioletta Marcinkowska – kierownik wydziału Centrum Aktywności Społecznej w Urzędzie Miasta, Władysław Wroński - przedstawiciel Rady Seniorów w mieście.

Koncert Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej, solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, z zespołem kończył to spotkanie. Rozbrzmiewały szlagiery okresu międzywojennego, piosenki z repertuaru Anny German oraz najbardziej znane arie operetkowe. Publiczność świetnie się bawiła, były bisy i wspólne śpiewanie.

Bardzo ciekawe i bogate w treści pierwsze Forum 60+ w Radomsku zakończyło się w  późnych godzinach popołudniowych. .