[logo]
RADOMSZCZAŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU "WIEM WIĘCEJ"
www.wiem-wiecej.com.pl
Biuro uniwersytetu mieści się w Radomsku, przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 27
tel. 660-408-033
Biuro RUTW "Wiem więcej" jest czynne w robocze poniedziałki w godzinach 10.00 do 12.00,  środy w godzinach 10:00 do 12:00 i piątki w godzinach 10:00 do 12:00
Nasi Przyjaciele i Sponsorzy:
dr Jarosław Ferenc
Prezydent Miasta Radomska
Małgorzata
Kańska - Kipigroch
Zastępca Prezydenta Miasta Radomska
Mirosław Olszewski
Dyrektor Regionalny SAN
Andrzej Andrysiak
Wydawca Gazety Radomszczańskiej
Marek Kurczych
Paweł Worwąg
„Manifest Seniorów”

Panie i Panowie! Młodzi i Młodzi Duchem!

My, organizatorzy Pierwszych Radomszczańskich Senioraliów, przejmujemy dziś symboliczną władzę nad miastem, nad RADOMSKIEM, a klucz od miasta właśnie został wręczony przez Panią Prezydent nowej Parze Prezydenckiej, najgodniejszym miana seniora, bo najstarszym członkom naszych organizacji.

Zapraszamy wszystkich Radomszczan, nie tylko seniorów, do udziału w Senioraliach, dwudniowej imprezie, której celem jest uaktywnienie i zachęcenie osób starszych do czynnego spędzania wolnego czasu, propagowanie zdrowego stylu życia i pozytywnego myślenia w jesieni życia, a także promowanie Naszego Miasta.

Zapraszamy do zabawy wszystkie osoby, w różnym wieku i różnych zawodów, których łączy ciekawość świata, radość życia i pasja działań twórczych.

Zapraszamy wszystkich do międzypokoleniowej przygody!

Wywołajmy „srebrne tsunami”!

Zmieńmy siebie i nasz świat wokół nas!

My, seniorzy, pragniemy uświadomić wszystkim, że starość nie ominie nikogo, wszyscy jesteśmy na nią skazani, a dzisiejszą manifestacją chcemy udowodnić, że aktywność w jesieni życia jest bardzo ważna.

Poprzez dzisiejszą manifestacją pragniemy:

  • obudzić potencjał, który jeszcze drzemie gdzieś przed telewizorem lub na kanapie
  • stworzyć uniwersalne społeczeństwo, w którym każda grupa wiekowa będzie cieszyła się równymi, ale rożnymi prawami
  • uaktywnić nowe sektory gospodarki na potrzeby seniorów
  • udowodnić młodym, że w seniorach tkwi ogromy potencjał wiedzy i doświadczenia
  • współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji istotnych dla społeczności miasta Radomska poprzez Radę Seniorów
  • zwrócić uwagę na osoby samotne. Bo samotność jest okrutna i bezlitosna. W każdym wieku. Ale najgorsza jest samotność emerytów, bo polski senior jest często biedny i chory i nie może nawet liczyć na oddział geriatryczny w szpitalu. Książka, kino czy wyjście do teatru w ogóle nie wchodzi w rachubę, co skutkuje wykluczeniem, a przecież już samo przejście na emeryturę w jakiś sposób wyklucza, wpływa na negatywną samoocenę, pogłębia samotność, izoluje. To właśnie emerytura powinna być czasem „na kulturę”. To właśnie teraz teatr, książka i kino powinno być normą. To założenie być może brzmi egzotycznie, ale chyba tylko w naszym kraju!
    W Polsce jest obecnie około 9 milionów emerytów. Nie można zapominać o tak licznej grupie społecznej. Politycy zachowują się tak, jakby nie stanowiło to problemu. Najprościej nie dostrzegać go i po cichu „zamiatać pod dywan”. Nie ma przepisów regulujących interesy seniorów. A my przecież nie mamy czasu czekać!
    Osoba starsza, według niepisanych zasad, ma dwa zadania: opiekować się wnukami i zapisać w spadku rodzinie wszystko, co ma. Do tego sprowadziła się rola seniora w naszym społeczeństwie.

My, Seniorzy XXI wieku, nie chcemy darmowych poczęstunków, darmowych książek i pokazów garnków....

CHCEMY, by słowo SENIOR brzmiało dumnie, a nie kojarzyło się z żebractwem

CHCEMY Radomska - miasta nam przyjaznego!

Kończąc nasz Manifest, dziękujemy Władzom Miasta i Instytucjom Kulturalnym oraz Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za ogromną pomoc organizacyjną i finansową w powstaniu tej międzypokoleniowej imprezy.

A teraz serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie!